Menu

HESLA – Nutnost nebo ne?

0 Comment

Internet zažívá obrovský boom. Používají ho všechny generace a ve škole nebo v práci se bez něj už prostě neobejdete. S tím souvisí ale také velký nárůst internetové kriminality, krádeže hesel, identity nebo bankovních účtů. Hackeři a nebezpečné viry jsou téměř všude a obrana proti nim je těžká. Hesla jsou vyžadována všude a občas mají až nesmyslné podmínky.
heslo zabezpečení
Snadno prolomitelná hesla
Snadno prolomitelná hesla jsou většinou taková, která jsou buď krátká nebo dobře odhadnutelná. Mezi ně patří různé číselné kombinace, Vaše jméno, jméno Vašich blízkých nebo jména domácích mazlíčků. Různé portály dělají seznamy nejpoužívanějších hesel. Jaká to jsou?
·         123456 – nejčastější heslo všech dob a ve všech státech, případně ještě 123456789
·         password/heslo – mít takové heslo je stejné jako nemít žádné
·         adobe123
·         qwerty – prvních šest písmen zleva doprava první řady klávesnice je stále velice oblíbené heslo, které má různé varianty i s čísly nebo v jiné řadě klávesnice
·         abc123 – další z kombinací písmen a číslic
Jak vymyslet silné heslo?
Silné heslo Vás lépe ochrání před útoky na Vaše účty. Vymyslet ho není vůbec těžké, zabere Vám to pár minut. Důležité je nepoužívat všude stejná hesla, pokud máte důležitý účet, heslo by nemělo být použito kdekoliv jinde. Například u her můžete používat stejná hesla, ale u sociálních sítí nebo e-mailů to není vhodné. Jak by tedy silné heslo mělo vypadat?
·         kombinace velkých a malých písmen, diakritiky a číslic
·         délka minimálně deset znaků
·         slovo, které se nedá najít ve slovníku spisovné češtiny
·         umístění číslic uprostřed slov
·         zpřeházené slabiky
počítačová bezpečnost
Pokud tedy chceme mít heslem například našeho domácího mazlíčka jménem Mourek, ideální heslo by mohlo být „Rek951m.Ou58“. Takovéto heslo je těžké zlomit, protože se nedá dohledat kombinacemi nebo slovníkovým prolamováním hesel.
Tak co? Máte silná hesla? Pokud ne, měli byste to napravit, nikdy nevíte, kdo se Vám pokusí ukrást peníze z účtu nebo identitu na Facebooku.