Mnoho lidí kolem nás čím dál víc propadá psychickým problémům. Nezvládají pracovní stres, mají pocit, že je na ně nakládáno stále více a více úkolů a neumí se bránit. Neumí říct ne, i když ví, že daný úkol nelze zvládnout. Mají strach ze selhání, mají strach ze ztráty zaměstnání, když daný úkol nesplní, a přitom to zdaleka nemusí být pravda a stačil by upřímný rozhovor s nadřízeným pracovníkem a věci by se daly zařídit jinak, dal by se prodloužit termín, můžete dostat spolupracovníka apod.
Ke stresům pracovním se mohou přidat stresy rodinné, a to už je většinou hranice, kdy se začnou psychické problémy projevovat. Pokud budeme dlouho setrvávat v napětí, dostaneme se do začarovaného kruhu, z něhož nám bude muset pomoct odborník z oboru psychologie. Nezřídka si zahráváme se syndromem vyhoření.
Stanovit si své hranice, uvědomit si svou hodnotu, být sebevědomý, ale umět si na rovinu přiznat, že některé úkoly jsou mimo naše schopnosti, to je základ pro naši zdravou psychiku.
Máte pocit, že jste v práci přetěžování, že na dané úkoly vám je přiděleno minimum času a musíte pracovat o přesčasech či o víkendu? Trvá tento stav dlouhodobě? Jste na nejlepší cestě se nervově zhroutit. Zpomalte! Uvědomte si své životní priority, riskněte, že budete muset změnit zaměstnání, ale braňte se nadměrnému přetěžování v práci dříve, než vás zastaví vlastní tělo.
Vezměte kovovou propisku Promodarky a sepište si všechno, co vás v životě stresuje. Pokud chcete pro sebe něco udělat, zamyslete se, kolik věcí z vašeho seznamu můžete změnit. Stresuje vás práce? Možná je čas zažádat o jinou pracovní pozici nebo změnit zaměstnání. Stresuje vás váš partner? A co když váš vztah opravdu nestojí za další udržování anebo co kdybyste si s partnerem vážně pohovořili.
Denně zažíváme stresové situace, ale některých z nich se můžeme zbavit. Udělejte to.