Paprika, plodina s dlouhou vegetační dobou, startuje svou jednoletou životní dráhu právě v období ledna až února. Tato teplomilná plodina vyžaduje hodně péče, aby se jí za naším oknem dobře dařilo. Za to se nám odvděčí výbornou chutí a množstvím vitaminu C, jehož obsahuje více než citrony. Její použití v kuchyni je opravdu všestranné. Dá se upravit zasyrova do salátů, péct, grilovat i restovat nebo nakládat. Obsahuje také vitaminy ze skupiny B a zdraví prospěšný kapsaicin, který utišuje bolest, stimuluje srdce a působí příznivě na štítnou žlázu.
Základem úspěchu je správný výběr odrůdy. Sladká odrůda Balkónovka je přímo určena k pěstování v truhlíku a svou nenáročností se hodí i pro začátečníky. Stejně tak je možné pěstovat na okně pálivé chilli papričky, například nenáročné Apache. Nejen, že jimi zpestříte kuchyni, ale budou i ozdobou vašeho balkónu. Při výběru odrůd je vždy třeba přihlížet k tomu, jaké podmínky můžeme plodině nabídnout, zda máme možnost pěstovat ji ve skleníku, fóliovníku nebo jen na záhoně s použitím netkané textilie. Osvědčenou klasikou našich zahrádek je Amy, šťavnatá odrůda polní papriky maďarského typu.
Na klíčení mladých rostlinek a jejich další vývoj má velký vliv výsevní substrát. Zvolte proto kvalitní substrát určený přímo pro výsev a množení a obohaťte jej perlitem, který zeminu provzdušní a udrží v ní vlhkost. Paprice vyhovuje při klíčení vyšší teplota, proto klidně můžete postavit truhlík s výsevem, podložený dřevěnými špalíky, přímo na ústřední topení. Zpočátku přikrývejte fólií, aby substrát nevysychal. Zalévejte vlažnou, odstátou vodou, ještě lépe je mladé rostlinky rosit, aby při zálivce nepolehly.
Předpěstováním sazenic ušetříte nemalé peníze. S ohledem na délku vegetační doby se sice paprik dočkáte až uprostřed léta, ale o to větší bude vaše radost z vlastních biovýpěstků.