Topná soustava je vždy uzavřený okruh a svým způsobem je to i vlastní nezávislý „ekosystém“. Když se zeptáte nějakého zkušeného akvaristy, co je to vlastně akvárium, a jak vlastně funguje, popíše vám do detailů, jak důležité jsou v něm nejen ryby a rostliny, ale i substrát a nitrifikační bakterie. Vše v akváriu do sebe zapadá, vše se navzájem ovlivňuje a jedno bez druhého nemůže dlouho existovat.
V topné soustavě panují sice poněkud odlišné, ale také určité podmínky pro jeho správné fungování. Jde o to, že v něm neustále cirkuluje voda o různých teplotách, a to má jistý vliv na vnitřní stěny potrubí i topných těles. Voda je ovšem médium, v němž se udržuje život, jsou v ní přítomny různé mikroorganismy, a ty také produkují výkaly, odumírají, a rodí se nové. Tento biologický proces uvnitř topení způsobuje usazování biologického „materiálu“ uvnitř „ekosystému“, odkud nemá kudy unikat, pouze tehdy, budete-li vypouštět vodu z topení, což se ovšem stává velmi výjimečně a není k tomu také v běžném provozu důvod.
Potrubí a radiátory také uvnitř korodují a díky tomu přispívají k dalším usazeninám, takže spolu s biologickým materiálem časem vytvoří úsady, které zúží průřez trubek, a tudy pak špatně proudí tekutina a topení pak zkrátka netopí, jak má. Snižuje se jeho topný výkon a kvůli tomu se zbytečně topí navíc a vyhazují se peníze „oknem“.
Proto je vhodné čas od času topnou soustavu „protáhnout“ čisticími prostředky, které usazeniny rozpustí a odplaví do odpadu, a máme-li na mysli topnou soustavu, myslíme tím jak klasické svislé plechové či litinové radiátory, tak i topení umístěné v podlaze.
Používají se k tomu speciální proplachovací stroje, tlakové kompresory, jako např. Ropuls Roclean. Tento stroj se využívá kromě čištění topení Kanalizace-instalateri.cz i na čištění vodovodního potrubí, kudy proudí pitná či užitková voda.