Jistě již někdy někde zaslechli pojem „ženšen“. Je spojován s mocnou schopností léčit a uzdravovat mnoho chorob a pověstné je zejména jeho univerzální využití a mocné schopnosti uvádět do rovnováhy rozkolísané hormony.
Ženšen však není jediný na světě, jedná se ve skutečnosti o rozvětvenou rodinu divoce rostoucích bylin, tzv. „všehojů“ neboli latinsky přírodovědného rostlinného rodu „Panax“. Těmto bylinám se přezdívá i adaptogeny, to proto, že adaptují organismus okolnímu prostředí, zejména v souvislosti s přetížením a stresem.
Kromě ženšenu korejského si můžeme dopřát i ženšen indický, známý pod názvem Ashwagandha, anebo sibiřský ženšen, který se prodává na trhu s názvem Eleuterokok.
Již medici při výuce imunologie mají k dispozici informaci, že stres je významným faktorem při oslabování přirozené imunity, která je klíčová nejen vůči chřipkovým virům, ale má značný význam jako bariéra před působením spor plísní, hniloby, před patogenními bakteriemi a nakonec má obrovský vliv i při likvidaci nádorových buněk a všech toxických látek v ovzduší a ve stravě.
Vystresovaní lidé snadno podléhají infekcím a jiným chorobám a mohou si tím i významně zkrátit život. Přitom stačí docela málo – kromě snahy stresu se vyhnout a změnit životní styl a stravovací režim jsou tu i adaptogeny, které pomáhají vliv stresu výrazně tlumit.
Sibiřský ženšen Erectmax to rovněž dokáže, zejména tím, že optimalizuje hormonální rovnováhu a to má pak význam i pro další procesy v těle, mimo jiné i pro mužskou plodnost, potenci a libido. Stres je totiž hlavní příčinou problémů v sexuální oblasti a v partnerských vztazích.
Užívání adaptogenů je při dodržování správného dávkování bezpečné, pouze lidé, kteří užívají některé syntetické léky, by měli užívání sibiřského ženšenu konzultovat s lékařem, aby nedocházelo k některým neslučitelným interakcím.