Postavit plot okolo pozemku můžete hypoteticky prakticky z čehokoliv, ale musíte mít na paměti, že plot má být nejen ochranným valem, ale měl by také nějak vypadat. Proto je lepší nijak zvlášť neexperimentovat a raději vsadit na osvědčenou klasiku.
Plot ze dřeva
Neexistuje snad typičtější plot než ten ze dřeva. Dřevo se hodí snad ke všemu. Můžete jím oplotit jako starou pastoušku, tak i moderní novostavbu. Jedná se o velice líbivou surovinu, která však má jednu podstatnou nevýhodu – není příliš odolná. Dřeviny samozřejmě nejsou vhodné pouze do interiérů, ale venku příliš dlouho nevydrží. Pokud chcete, aby vám plot vydržel co možná nejdéle, je nutné vybrat kvalitní dřevinu, například borovici, případně modřín. Máte-li dostatečně štědrý rozpočet, můžete zvolit některou z exotických dřevin, které nejsou tak náchylné k chytání plísní a hniloby. Tak či onak se ale pravidelným ochranným nátěrům stejně nevyhnete.
Drátěný plot
Dalším velmi často používaným typem plotu je plot drátěný. Už na první pohled je zjevné, že není příliš atraktivní, ale vynahrazuje to jinými vlastnostmi jakými jsou nízká cena, jednoduchost výstavby a poměrně vysoká odolnost. Aby byl drátěný plot chráněn před vlivy počasí typu déšť opravdu dobře, je dobré si pořídit pozinkovaný model. Vzhledem k tomu, že opravdu nejde o žádného krasavce, nejedná se o nejvhodnější ohrazení okolo rodinného domu. Naopak je drátěný plot ideální ochranou zahrádky nebo pozemku, kde probíhají stavební práce.
Živý plot
Živý plot, na rozdíl od drátěného, se naopak k domu výborně hodí. Vypadá velice dobře, poskytuje soukromí, a navíc je vhodný i jako ochrana proti zlodějům. Vybudovat si však takový plot je velmi zdlouhavé a poměrně drahé. Máte-li dostatečné množství trpělivosti a čas udržovat živý plot v kondici, určitě si ho pořiďte. V opačném případě se raději poohlédněte po jiném typu.